23 Mart 2012 Cuma

Sağlıklı bir Aşk İlişkisi Nasıl Olur?;)

Bir önceki yazım da takıntılı aşktan bahsetmiştim. Peki hangi tipteki kişiler takıntılı aşık olmaya adaydır?;) Özellikle bağımlı kişilik özelliği, borderline ve obsesif kişilik bozukluklarında takıntılı aşklara sıklıkla rastlanıyor.


Psikolojik 2 terim olan borderline ve obsesif terimlerini ise şöyle tanımlayabiliriz:  
Borderline: Duygularda, insan ilişkilerinde, davranışlarda dengesizlik ve aşırı kaybetme korkusu yaşama...
Obsesif:  Kişi, yapılan iş ve ya etkinliğin geneline ve asıl amacına değil ayrıntılarına takılır. Aşırı derecede katı, sabit, kuralcı, değişmez, düzenli ve rahatsız edecek derecede titizdir. Kurallar, listeler, sıralamalar, ayrıntılar hayatlarını yönlendirir. Cimri, mükemmeliyetçi, katı ölçü ve sınırlarda yaşayan, belli hareketleri belli zamanlarda ve belli şekilde asla şaşmaksızın yapar, yapmadıkları zaman rahatsız olur. Eleştiricidir.

Obsesif kişiler, aşık olduğu kişinin yanlışlıkla telefonu kapalı olsa bunun nedenini anlayana kadar araştırır. Her yerden onu arar. Bazen o kadar abartır ki yanındaki kişilerle bile bahanelerle konuşmaya kadar durum varabilir. Bu da karşısındakini bunaltır. Bu kişilerin partnerleri bir süre sonra bir davranışta bulunurken tedirgin olmaya başlar. Kendilerini sürekli sınavda gibi hissederler. Her davranışın denetlendiği düşüncesi kişiyi rahatsız etmeye başlar.


Peki, Sağlıklı bir aşk ilişkisinde olması gerekenler?

- İlişkde karşılıklı güvenin olması oldukça önemli;)

- Saygı da diğer bir unsur. Saygının olmadığı bir ilişki her tarafın da birbirini yıpratmasına neden olur.

- Partnerizin istek, ihtiyaç ve duygularına karşı duyarlı olun;)

- İlişkinize özel zamanlar ayırın, bu ilişkinizin sürekliliği açısından önemlidir.

- Karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul edip, DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAYIN;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder